SOĞUTMA SİSTEMİ

Motor soğutma sistemi, hava soğutmalı veya su soğutmalıdır. Hava soğutmalı bir sistem, motoru soğutmak için motorun içine soğuk hava veren yüksek bir fan içermektedir. Su soğutmalı sistem aşağıda belirtilen elemanlardan meydana gelmektedir:

  • Aftercooler (turbolu motorlarda)
  • Yağ soğutucu
  • Kondese
  • Motor devir-daim pompası
  • Termostat
  • Deniz suyu devir-daim pompası
https://www.yuvaenerji.com/wp-content/uploads/2017/08/WhatsApp-Image-2022-10-15-at-20.-750x500.jpg

YAĞ SOĞUTUCU

Harici yağ soğutucu bulunan motor gruplarında genellikle marin işlemi sırasında gerek olmadığı düşünülerek yağ soğutucu sökülmektedir. Yağ ısındıkça ve zamanla özelliğini kaybeder ve yağlama görevini yapamaz hale gelir. Bu sebeple yağ soğutucusunun önemi büyüktür. Deniz suyu ile çalışan yağ soğutucularımızı paslanmaz malzemeden imal etmekteyiz.

https://www.yuvaenerji.com/wp-content/uploads/2017/08/WhatsApp-Image-2022-10-15-at-20.-1-750x560.jpg

AFTERCOOLER

Sistemin intercooler'dan farkı basınçlı havanın soğutma suyu ile soğutulmasıdır. Basınçlı hava emme manifoldunun içerisine, içerisinde soğutma suyu bulunan aftercooler içerisinden geçerek gönderilir. Yanma odasına giden hava ne kadar soğuk olursa o kadar kaliteli yanma gerçekleşir. Paslanmaz malzemeden imal ettiğimiz aftercooler ünitelerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KONDESE

Motor soğutma suyunun deniz suyuyla soğutulduğu elemandır. Kondesenin içerişinde bakır borulardan oluşan eşanjör vardır ve deniz suyu bakır borulardan geçerken dış çeperinde dolaşan motor soğutma sistemini soğutur. Mevcut kondesenin yenilenmesi veya sıfırdan imali için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

RELATED PROJECTS